40 Farklı Ülkede Binlerce Cihazın Bilgilerini Çalan Bir Android Virüsü Keşfedildi / Efela Bilişim Bilgisayar Teknik Servis / Adapazarı Kaynarca Serdiven Erenler Korucuk Camili Karaman Bilgisayar Servisi Bilgisayar Alım Satım Tamir Servis Yedek Parça Adapazarı Kaynarca Serdiven Erenler Korucuk Camili Karaman Bilgisayar Servisi
Bugün 25 Eylül 2021, Cumartesi         
Bizi Takip Edin!   
 
 SİSTEM İSTATİSTİKLERİ
Bugün Dün Toplam
2
1
8.666
Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesine son derece önem veren Efela İletişim, bu anlayışını satış sonrası hizmetlerinde de devam ettirmektedir.
Değerli müşterimiz sizlere daha iyi hizmet verebilmek ve izlenebilirlik açısından hafta içi 9.00 - 21.00 saatleri arasındaki servis taleplerinizde Servis Merkezimiz ile irtibata geçmenizi rica ederiz

 

HABERLER / DUYURULAR Tüm Haberler

40 Farklı Ülkede Binlerce Cihazın Bilgilerini Çalan Bir Android Virüsü Keşfedildi
27 Eyl

Trend Micro güvenlik yazılımı şirketi, 40 farklı ülkede binlerce kişiyi etkileyen bir Android virüsü keşfettiklerini açıkladı.

Trend Micro araştırmacıları, Android cihazlarda bulunan ‘Dirty COW’ açığından faydalanan ZNIU isimli bir virüs keşfettiler. Dirty COW, ismini cihaza erişim izni olmayan yerel kullanıcıların sistemdeki yetkilerini arttırarak salt okunur bellek eşlemelerine yazma imkanı sunan copy-on-write’dan alıyor.

Araştırmacılar, tespit ettikleri cihazların Çin ve Hindistan’da yoğunlaştığını, fakat bunun dışında toplam 40 farklı ülkede tespit ettiklerini belirttiler. Trend Micro, web sitelerinde mevcut rootkit ile Dirty COW’u kullanabilen 1200’den fazla virüslü uygulama bulduklarını açıkladı. Ayrıca şirket bu uygulamaların kullanıcıları indirmeye teşvik etmek için pornografi, oyun ya da başka türlerde uygulamaların kılığına girdiğini belirtti.

Trend Micro, uygulamaların cihaz bilgilerine erişmek ve premium SMS içerikleri oluşturmak için kullanıldığını belirtti. SMS özelliği yalnızca Çin’de kullanılabiliyor. Fakat yine de diğer ülkelerin operatörlerinde de kullanılabilecek bir arka kapı olmasından şüphe ediliyor. Yazılımın sahipleri, yaptıkları işlemlerin ortaya çıkmaması için çoğunlukla düşük profilde işlemler gerçekleştirdi.

Kullanıcıların isteği dışında ücretli servislere yapılan abonelikler aylık 3 dolar gibi küçük bir bedel olduğu için kullanıcıların dikkatini çekmiyordu. Fakat bu virüsün binlerce kullanıcıya ulaştığı düşünülürse önemli büyüklükte parayı fark ettirmeden yürüttüğünü tahmin etmek pek de zor değil.